Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktualizace 21.5.2009 

Článek bude postupně aktualizován podle vycházejícich novinek. V případě, že by Vás něco zajímalo nebo zde chybělo napište do komentářů a ja to přídám.

Pokud patříte k těm, kteří neuvažují o koupi digitálních satelitů a stačí jim nabídka pozemní digitální televize, budu Vás zde informovat o situaci pokrytí v obci Kotvrdovice.

K příjmu potřebujete pouze Set-Top-Box (STB) a anténu. Mám vyzkoušený klasický síto (říká se mu i polské síto) se zesilovačem. Dá se koupit v Blansku v Elastře naproti radnici. Jelikož má hrozně špatné vlastnosti je lepší do něj koupit 30dB zesilovač, který z radoby antény udělá antenu.

Na to kam natočit anténu je jednoduchej fígl. Najedete si na mapy.cz a najdete si nad Brnem vysílač Hády. V pravo v nabídce dejte měření a klepněte na vysílač. Poté dejte ve vyhledávači najít Kotvrdovice a klepněte si na svůj dům. Určete si bod ve Vašem okolí na co anténu natočit. Tím máte zaručeno to, že anténa je natočená spravně.

V Kotvrdovicích je možnost přijímat signál z vysílače Hády v Brně. Ten prozatím vysílá   3 Multiplexy (MPX). Z Brna naladíte programy ČT1, ČT2, Č24, Č4 Sport, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Barrandov TV, Óčko TV, Public TV a Z1. 

Dá se chytit i MPX z Rakouska a tam jsou další programy ORF1. ORF2, AXN, 3Sat

Pokrytí signálem z vysílače Hády vidíte na následujicí mapce. Pro zvětšení klikněte.

Obrazek

Tento model pokrytí je počítačově vypočítán, proto v něm mohou být nepřesnosti. Ale pokud nejste v Kotvrdovicich někde v dolině, myslím že bez problému budete v dosahu signálu.

Lepší situace nastane podle předpokladů na podzim 2009.

České Radiokomunikace slibují, že se jim digitální signál multiplexu 1, jehož operátorem je Česká televize, podaří spustit z "brněnského" vysílače Kojál na podzim. "Digitální vysílání multiplexu 1 by se z Kojálu mělo začít šířit již v listopadu," uvedl pro dnešní vydání deníku MF DNES David Haidinger z ČRa. Kojál je podle něj nejvýznamnějším vysílačem v jihomoravském regionu. Dle zkušeností dosahuje jeho signál bez problémů např. i hluboko do východních Čech. "Vysílá do vzdálenosti řádově desítek kilometrů," upřesnil Haidinger.

 

 21.9.2009

 

MPX1 vysílá tyto stanice: CT1, CT2, CT24, CT4 Sport a rádia ČRo1-Radiožurnál, ČRo2-Praha, ČRo3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-dur, Rádio Česko, ČRo4-Rádio Wave

MPX2 vysílá tyto stanice: Nova, Nova Cinema, TV Barrandov, Prima, Prima Cool

MPX3 vysílá tyto stanice: Óčko Tv, Public Tv, Z1 a rádio Proglas

MPX4 vysílá tyto stanice: Čtvrtý multiplex provozuje Telefónica O2 a jde zatím o zkušební vysílání, kde je testováno především vysílání ve vysokém rozlišení (HD). Lze zde najít první program České televize a TV Nova v HD a dále program O2 Info ve standardním rozlišení, který lze použít pro otestování příjmu i s přijímači, které HD přijímat neumí.

Podle plánu přechodu zde uvedu jen předpokládané datum spuštění vysílače Kojál, který by umožnil zjednodušení příjmu u nás v obci.

MPX1 11/2009 kanál 29, polarizace H, výkon 100kW

MPX2 9/2010 kanál 40, polarizace H, výkon 100kW

MPX3 9/2010 Kanál 59, polarizace H, výkon 100kW

 

 

7.12.2009

 

 

Tak na začátku prosince 2009 byl spuštěn vysílač Kojál a díky jeho velkému výkonu mohou digitální vysílaní chytit i obyvatelé ze vzdálenějších míst. Vysílá zatím MPX 1 na 29. kanále. Na další MPX si budeme muset počkat do přístího roku. Na uvedeném obrazku uvidíte vypočítaný model pokrytí.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář